Mi történik a véradás után?

 

A vér útja a véradást követően kettéválik. A 450 ml-nyi vér a vérkészítmény-előállító részlegbe kerül, míg a mintacsövek a kivizsgáló laboratóriumokban folytatják útjukat.

A vérkészítmény-előállító részlegben 3 féle készítményt állítunk elő: vörösvérsejt-koncentrátumot, thrombocyta-koncentrátumot és friss fagyasztott plazmát.

A kivizsgáló laboratóriumban a levett vér vércsoportját az esetleges fertőző vírusok, baktériumok, ún. fertőző ágensek jelenlétét vizsgáljuk. A vizsgált fertőző ágensek: Hepatitis-B, Hepatitis-C, HIV, szifilisz.

Amennyiben a kivizsgálás során a vércsoport tulajdonságok egyértelműen meghatározhatók és a fertőzésekre vonatkozó vizsgálatok is negatív eredménnyel zárulnak, akkor a végső szakmai jóváhagyást követően a vérkészítmények kiadhatóak az egészségügyi intézményeknek, felhasználhatók a rászoruló betegek kezelése során.

 

 

 

 

 

VÉRADÓINK TÖRTÉNETE

"2006. nyarán, 21 évesen adtam először vért. Kommunikáció szakos hallgatóként Hajdúszoboszlón voltam gyakorlaton a helyi televíziónál,a kihelyezett véradáson készítettem interjút az egyik szervező hölggyel. Miután felvettük az anyagot, megkérdezték, hogy nem szeretnék-e vért adni. Eredetileg nem terveztem, de aztán arra gondoltam, hogy miért ne?

"20 éves voltam, amikor először mentem vért adni. Nem gondoltam volna, hogy valaha az életben önként, saját elhatározásból teszem ezt, hiszen a vérvételbe is mindig majd "belehaltam". Ám egy nap egy közeli ismerősöm betegsége változtatott a látásmódomon. Ezt követően két nappal később már az Országos Vérellátó Központban ültem, készen arra, amitől ez idáig legjobban féltem.

ŐK IS VÉRADÓK

Egy jó hangulatú véradáson vett részt a TrollFoci csapata, ahol a jó hangulatról saját maguk gondoskodtak. 

Aranyosi Péter

Karinthy-gyűrűs magyar humorista. A Dumaszínház tagja, a Showder Klub egyik állandó fellépője. 

Kiss Gergely

Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok, kétszeres Európa-bajnok, és világbajnok vízilabdázó.